Alföldi keringő
2008.01.02. 17:24
Alföldi keringő fajtaleírása
ALFÖLDI KERINGŐ
Nyak: Nagyon rövid, vastag, függőleges tartású, a fej irányában enyhén vékonyodó. A toroktáj szűk ívben kimetszett.
Mell: Széles, mérsékelten előredomborodó, a hastájékba mélyen, törésmentes ívvel fordul.
Hát: Széles vállközből indulva nagyon rövid, a farok felé alig keskenyedő, középen mély ívben folytatódik a deréktájban, majd viszonylag széles, dús farokpámában fejeződik be..
Szárnyak: A törzshöz lazán simulók, teljes terjedelmükben mélyen leeresztve hordottak. Olyan mértékben csüngők, hogy viszonylag rövid elsőrendű evezők és a kéztollak a talajjal közel párhuzamosan futnak. Az előbbiek vége járás közben a talajt 2-3 cm hosszan érinti. A szárnypajzsok rövidek és szélesek, a számybúbok a mell tollaival teljesen fedettek. Az ellenkező oldali evezők hegyei között a távolság alig kisebb a farokszélességnél.
Farok: Széles és jól zárt, felfelé irányuló, felülete enyhén domborodó, tollai széles zászlójúak, s egymásra cserépszerűen, rés nélkül zárulnak (vasalt farok) A szélső kormánytollak enyhén kifelé irányulnak. A farok tollainak vége kissé fnzurázott is lehet. A kormánytollak száma a zsírmirigy hiányával kapcsolatosan 14-18. A farok 13-14 cm hosszú, emelten hordott, a vízszintessel legalább 45 fokos szöget zár be. A farokfedők és a hasonlóan dús tollazatú faroktámasztók következtében a valóságosnál rövidebbnek tűnik.
Lábak: Széles közből indulnak és olyan rövidek, hogy a hastollak a talajt csaknem érintik. A csüdök a finom lábujjakkal együtt rövidek, tollatlanok, élénkvörös színűek. A karmok rövidek, színük a csőr színével egyező.
Szín és rajzváltozatok:
a.) Egyszínűek. fehér, fekete, vörös, sárga, olajszín (dun), ezüst (hamuszürke, szárnyszalagok nélkül) változatokban. Az adott szín a test egész felületén intenzív, árnyalati eltérésektől mentes és csillogó.
b.) Szárnyszalagosak: kék, fekete és szárnyszalagokkal.
c.) Kovácsoltak: kék kovácsolt (kék alapszínen fekete kovácsolással, továbbá világoskék barna kovácsolással). Ritkább vagy sűrűbb kovácsoltság esetén is kívánatos az egész szárnypajzsra kiterjedő, egyenletes rajzeloszlás.
d.) Őszfejűek: A fehérek kivételével bármely egyszínű esetében fehérrel fröcskölt fejűek. A fehér tarkázat a nyakra nem terjedhet.
e.) Tigris (sötét) tarkák: Színes alapon fehérrel babozott feketék, vörösök, sárgák és olajszínűek. Legtetszetősebb a fele-fele arányban egyenletesen elosztott tarkázottság. A sötét evező- és kormánytollak kívánatosak.
f.) Világos (lepke) tarkák: Fehér alapszínen feketével, vörössel, sárgával vagy olaj- színnel, lehetőleg egyenletes elosztásban, ritkán babozottak. Az evezők és a kormánytollak fehérek, de előfordulnak a babQzottsággal azonos színnel gólyázott evezők és faroktollak is.
g.) Babosak: Fehér alapszínen az előzőekkel megegyező színek valamelyikével, közepes sűrűséggel babozottak. Az evező- és a kormánytollak között színesek nem fordulhatnak elő.
h.) Dereek: A tollazat alapszíne fehér. A nyak, a mell, a szárnypajzsok, a has és a hát derékig, az egyszínűek valamelyikével megegyező színnel derezetten “cirmosan” tarkázott. A rajz a nyakon a legsötétebb. A fehér alapszín itt is csak fröcsköltség formájában mutatkozik.
i.) Színes farkúak: Fehér alapszín mellett színes kormánytollakkal, valamint farokredőkkel (farokpárna) és faroktámasztókkal fekete, vörös, Sárga és olaj- szín változatokban.
j.) Köpönyegesek: Fehér alapszín mellett a hátat is takaró fekete szárnypajzsokkal. Ez a rajz más színben nem fordul elő.
k.) Szívhátúak: Az alapszín fehér, rajta a szívrajz minden színváltozatában előfordul (fekete, vörös, sárga, olaj, ezüst, kék, világoskék, kovácsolt). A szimmetrikus szívrajzot a színes szárnyfedőtollak adják. A fej alapszíne fehér és a fésűből, illetve annak fodrából indulnak ki az élesen határolt színválasztó vonalak, melyek a nyak két oldalán enyhe íveléssel, éles határvonalat alkotva a mell közepén találkoznak. Ezáltal 4-7 cm mélységű fehér mellény képződik. A fejen gyakran színes rajz, ún. ‘hód”, vagy pont található. A hódrajzú a legkedveltebb, így a bírálatnál a pontos, illetve a jeltelen (ún. fehér) fejűekkel szemben előnyben részesül. A jeltelen (sima) fej nem tekinthető olyan hibának - hogyha más szempontból kielégítő a bírált állat -‚ hogy legalább “igen jó’ minősítést ne kaphasson. A szíves rajz a fésűnél kezdődik, de úgy, hogy a fésűt képző tollak már színesek. Az első- és másodrendű evezőtollak a derék, a has alsó és hátsó része mindig fehér. A farokfedő tollai és a kormánytollak viszont színesek.
Súlyos hibák: A közepesnél nagyobb vagy nagyon apró termet, feszes testtartás, hosszú lábak. Kicsi fej, keskeny, lapos homlok, hosszú, vékony, szabálytalan tűzésű csőr, mélyen ülő, a fejhez simuló fésű, hosszú vékony nyak, keskeny, emelt mell, takaratlan vállbúbok, szorosan simuló, csak enyhén leeresztve hordott, hosszú evezőjű szárnyak, keskeny derék, hiányzó farokpárna, hosszú, keskeny farok, 14-nél kevesebb, keskeny zászlójú kormánytoll, csak enyhén emelt farok- tartás. Szűk közből nőtt, hosszú lábak, takaratlan combok. Az előírtnál vékonyabb, hosszabb vagy rövidebb csőr.
Enyhe hibák: A sötét színű példányok jelzett felső csőrkávája, csak enyhe fokú pöffésség, mérsékelten hosszabb nyak, enyhén előredomborodó és kismértékben emelt mell, a kívánatosnál hosszabb derék, a farok vasaltságát nem zavaró éltoll. A szíveseknél kisebb rajzhibák, szabálytalan hód, vagy pont a fejtetőn.
Az értékmérő küllemi jegyek elbírálásának sorrendje: Fej, szem, szembőr, alak, csőr, tollszerkezet, rajz, lábak, állás, szín, nyak, szárny, farok.
Röpkövetelmény: 1 óra hosszidő
Gyűrűméret: 7 mm
|