Bácskai hosszúcsőrű keringő
2008.01.02. 17:34
Bácskai hosszúcsőrű keringő fajtaleírása
BÁCSKAI HOSSZÚCSŐRŰ KERINGŐ
Származási hely: A Duna-Tisza közének déli területe: a Bácska, melyről nevét is kapta.
A küllem főbb jellemzői: arányos testű, kissé emelt meiltartású, kifejezetten “húzott” fejű, hosszú csőrű. Közepes testnagyságú keringőfajta, a tarkótájnál induló, két oldalt toliforgóban végződő, a fejhez simuló fésűvel.
Fej: Hosszan húzott, a csőrhegytől a tarkótájig lapos, töretlen ívet képez, melynek legmagasabb pontja a szemek fölött van. Felülnézetben a csőrtő és a szemek közötti rész telt, horpadtságot nem mutathat. Rövidtollú, mélyen tűzött, a fej hátuljához simuló fésűje a fülek mögött tollforgóban (rozetta) végződik.
Szem, szemgyűrű: Az írisz a tollazat színétől illetve rajzától függetlenül, mindig gyöngyszín, a pupilla feltűnően nagy. A szemgyűrűk keskenyek, a sötét színűek esetében szürkéskékek, a világos színűeké sápadt, esetleg sárgás árnyalattal.
Csőr: Hosszú vékony, jól zárt, a homlok ívének folytatásaként enyhén lefelé mutató, világos szarujú. Az egyszínűek sötét színváltozatainak és ugyanezek csapos változatainak csőrszaruján (a felső káva hegyén) mutatkozó sötét jelzettség megengedett. Az ezekkel azonos színű rajzosak csőrhegyének sötét pigmentáltsága sem kifogásolható, de cél a teljesen világos csőr elérése. A csőrdudorok sima felületűek, enyhén hosszúkásak.
Nyak: Közepes hosszúságú, függőleges tartású, a fej felé erősen elvékonyodó. A toroktáj lapos ívben fordul a nyak elülső élébe.
Mell: Enyhén előredomborodó, tartása mérsékelten emelt.
Hát: Keskeny, a farok irányába enyhén lejtő.
Szárnyak: Hosszúak, a test oldalaihoz lazán simulók, a szárnybúbok szabadon állók. Az evezők vége a farkon fekszik, de az ellenkező oldalaik hegyei nem kereszteződnek.
Farok: Keskeny, közepes hosszúságú, a kormánytollak szorosan zártak, számuk
12. Iránya a hát lejtését törés nélkül követi, vége a talajt nem érinti.
Lábak: Közepes hosszúságúak, a csüd és az ujjak tollatlanok, a karmok színe a csőr színével egyező.
Szín és rajzváltozatok: A tollazat tömött, sima, feszesen zárt. Elfogadottak egyszínűekként fehérben, feketében, barnában, vörösben, sárgában, feketeszalagos kékben; kék-barna-vörös- és sárgafakóban, ezüstben, indigóban, szarkarajzúak: feketében, barnában, vörösben, sárgában, kékben és kékfakóban; fekete, barna, vörös sárga, kék csaposak. Vannak ezen túl kovácsoltak minden alapszín- ben, valamint örvösök és gólyások is. Minden színváltozatra vonatkozóan követelmény az intenzív és egyenletes pigmentáltság. A csaposaknál kívánatos az elsőrendű evezők, de legalább a hét szélső csapótoll fehérsége. A szarkarajzúak esetében fehérek: a fej, a szárnyak, a hát (a szívrajz kivételével) és a combok. A tollazat többi része, a fésű is színes.
Súlyos hibák: Aránytalan, nagy termet, mély állás, vízszintes testtartás, széles, szögletes, rövid vagy kerek fej, keskeny, elálló, magasan tűzött fésű, vastag nyak, harisnyás csüdök, a szívhátúak sötét karmai, hibás rajz, telítetlen, egyenlőtlen színek.
Enyhe hibák: Egyenlőtlen pigmentáltság, a rajzosak színhatárainak kisebb eltérései.
Az értékmérő küllemi jegyek elbírálásának sorrendje: Fej, szem, szembőr, csőr, alak, nyak, szárny, farok, csontozat, testfelépítés, szín, rajz.
Röpkövetelmény: 1 Óra hosszidő
Gyűrűméret: 7 mm
|