Magyar óriás begyes
2008.01.02. 21:26

Magyar óriás begyes fajtaleírása
MAGYAR ÓRIÁS BEGYES
Származási hely: Magyarország, főként a Nagyalföld, kisebb mértékben Dunántúl települései.
A küllem főbb jellemzői: Igen nagy, elsősorban hosszú (csőrhegytől farokvégig 55-60 cm.) alacsony, tág lábállású, hatalmas, gömbölyű ballont fúvó begyes fajta, egyedül rá jellemző laposan ívelt (kardszerű) hát- és hasvonallal, farkon fekvő evezőkkel és a farokvégen túlérő szárnyhegyekkel.
Fej: Sima, enyhe, töretlen ívet képző homlokkal, fejtetővel és tarkótájékkal.
Szem: A pofák közepén helyezkedő szemek szivárványhártyája fehérek és világos alapon babozottak valamint tarkázottak esetében sötét, az egyszínűeké viszont narancsvörös. A szemgyűrűk keskenyek, finom szövetűek, sima felületűek. A tollazat színétől függően enyhén vöröslők vagy kékesszürkék.
Csőr: Hosszú, tőben vastag, hegye felé elvékonyodó és mérsékelten lehajló. Fúváskor az alsó káva és a torok nem látható. A feketék, kékek, ezüstök, a feketeszakagos kékfakó és a sötét fejű tarkák esetében sötét szaruszínű, a többi szín -‚ és rajzváltozatoké világos. Az orrdudor kissé kiemelkedő, sima felületű és fehéren porozott.
Nyak: Hosszú, függőleges tartású vagy mérsékelten hátra húzva, enyhén ívelt. A mellcsont tarajától a csőrtőig terjedő, gömbölyű golyva körülfogja.
Mell: Széles és Igen hosszú, jól izmolt, mérsékelten emelt. A felfújt begy alsó gömbölyülete a lábak előtt elfűződés (taile) nélkül fordul.
Hát: Vállban széles, az ugyancsak hosszú derék felé homorú ívet képezve elkeskenyedő és mérsékelten lejtő. A farokkal együtt lejtő hátvonal adja a begyes jellegzetes lendületét.
Szárnyak: Pajzsban viszonylag keskenyek, de igen hosszúak és kard alakúan íveltek, a test oldalaihoz simulók. A szárnybúbokat a nyaktő és a begy tollazata a fúvás szüneteiben is fedi. A karevezők a hátra borulnak, de azt nem fedik tökéletesen. Az enyhén ívelt elsőrendű evezők a farokra fekszenek, hegyeik a farok végén túlérők és egymást kismértékben keresztezik. A szárnyak fesztávolsága 105-130 cm.
Farok: Hosszú, a széles zászlójú kormánytollak viszonylag keskenyre zártak, egymást laposan és hézagmentesen fedik. A farok vége fúvás közben a talajt érinti.
Lábak: A törzs közepén helyezkednek, a test más méreteihez viszonyítva rövidek, erősek és tág állásúak. A combokat a has tollai csaknem a sarokízületig fedik. A csüdök és az ujjak tollatlanok, élénk vörösek. A karmok színe a csőrével egyező.
Tollazat: Dús, a testre lazán simuló, de azt hézag nélkül takarja.
Szín és rajzváltozatok:
a.)Egyszínűek: fekete, vörös, sárga, ezüst, fehér.
b.) Szalagosak: fekete szalagos kék, sötét szalagos kékfakó
c.) Kovácsoltak: kékben, vörösben és sárgában.
d.) Deresek: kék, vörös és sárga derezettséggel
e.) Babosak: kék, fekete, vörös és sárga babozottsággal
f.) Tarkák. A babosokkal azonos színekben
g.) Csaposak: A babosokkal azonos színekben, fehér kézevezőkkel.
h.) Barátrajzúak. fehér fejjel tarkóval, torokkal, legalább 8 evezővel és farokkal. A fehér kivételével az a.) csoport színeiben.
Súlyos hibák: Kicsi, rövid termet, meredek testtartás, keskeny mell, fedetlen vállbúbok, vékony törzs. Ferde vagy elégtelen fúvás. A tarkák tört szeme. Szűk lábállás, lábak előtti elfűződés (taile), a törzshöz nem simuló, rendezetlen vagy hiányos evezőjű szárnyak, a hát takaratlansága, rövid, széles, laza farok. A tarkák és a babosak harmadik színe.
Enyhe hibák: Mérsékelten tág lábállás, a fekete és a kék babosak, valamint tarkák sötéten jelzett csőrhegye és sötét karmai.
Az értékmérő küllemi jegyek elbírálásának sorrendje: Alak, fúvás, lábak, állás, testfelépítés, tollszerkezet, szárny, farok, szín, rajz.
Gyűrűméret: 9 mm
|